Előző cikkemben arról írtam, hogy miért éri meg több oldalról megnézni, tudatosan „megmozgatni” azt a témát, ahol rendszeresen falakba ütközünk és amivel nehezen boldogulunk.
Az ÖrömHivatás – Újratervezés az erősségeid mentén Facebook-csoportomban jött egy kérdés a hogyanokkal kapcsolatban, ami azonnal ötletet is adott arra, hogy folytassam a témafeldolgozást.
10 pontos sorvezetővel sajnos nem szolgálhatok 🙁 Bárcsak nálam lenne a bölcsek köve, de annyira egyén- és témafüggő, hogy nincsen egyetlen, minden esetre ráhúzható varázsszer. Ha lenne ilyen, minden probléma pikk-pakk megoldódna, sőt, talán ki sem alakulna.
A coaching módszertana színesen közelíti meg ezt a kérdéskört mindamellett, hogy végtelenül tiszteletben tartja a kliens álláspontját és nem ítélkezik. Aki viszont eljutott már odáig, hogy elmegy egy coach-hoz, abban benne van a változtatás és a szemléletváltás igénye és emiatt teret enged annak, hogy ebből az elfogadó térből finoman ablakot nyissunk valami új felé.
Az alábbiakban hozok néhány coaching eszközt, amelyek azt a célt szolgálják, hogy támogassák a nézőpontváltást:
- Kérdezéstechnika: a kérdezés zsigerileg gondolkodtat. Ezek lehetnek például váltó, átkeretező, provokatív, csoda-kérdések, stb.
Pl.: Van-e példaképed, akire felnézel, mint szaktekintély? Ő mit tanácsolna Neked, ha abban a helyzetben lenne, mint Te?
Ki fog veled örülni, ha megvalósítod, amit szeretnél? Ki az, akinek ez nem biztos, hogy tetszeni fog?
- Képzelet-gyakorlatok: eltávolítanak picit a valóság súlyától és így olyan ötletek juthatnak eszünkbe, amire egyébként sosem gondoltunk volna. Segítenek az erőforrások vagy a jövőkép tisztázásában vagy bármely téma pontosításában, ellentmondások kiszűrésében
Pl. amikor helikopterből kinézve tekintünk rá egy nehézségre, vagy mondjuk 3 év távlatából, vagy akár egy másik ember bőrébe bújva keressük a megoldási lehetőségeket
- Képkártyák: a képek utat engednek a szabad asszociációknak, továbbá a téma, amely nehezen megfogható, kihelyezhető a kártyák többféleképpen értelmezhető jelentésébe. A kiindulópont mindig az, hogy a kliens hogyan látja őket a témájára vonatkozóan és ezzel dolgozunk tovább.
Pl.: Dixit
- Rajzolás: szabad foglalkozás, az ügyfél mindent a maga szájíze szerint alakíthat, színezhet, azaz megalkothatja a saját megoldásait.
Pl.: karrier út elkészítése vagy annak megjelenítése, hogy milyen erősségekkel, készségekkel rendelkezünk
- Célrendező gyakorlatok: olyan pofonegyszerű coaching gyakorlatok, amelyek segítenek letisztázni, mire érdemes a fókuszt helyezni és mit érdemes elengedni, mire van ráhatásunk és mire nincs.
Pl. Életkerék
Azt fontos kiemelni, hogy ezek minimális betekintést adnak a folyamatba és mind helyzetfüggően alkalmazhatóak. Ami az egyik embernél működik, az nem biztos, hogy a másiknál is fog.
Ahogy egyre több oldalról tudunk szemlélni valamit, egyre több igazságra, „aha”-élményre fogunk rábukkanni, amelyek segítenek a legjobb megoldások megtalálásában.
Szeretettel:
Hary Judit
Life és Art Coach
Ha tetszett ez a cikk, akkor kérlek, oszd meg és kövesd a bejegyzéseket a Facebook-oldalamon is, ahol további gondolatokat találsz tőlem.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: