Annyit írtam már az erősségekről, itt az idő, hogy mélyebben körüljárjuk, mit is értünk alattuk egészen pontosan. Az nyilvánvaló, hogy mindenhez szükségesek, az önismeret egy magasabb szintjét jelképezik. Ha valaki tisztában van erősségeivel és gyengeségeivel egyaránt, iránytűként szolgálnak szinte mindenhez az életben.
Megkülönböztetünk úgynevezett velünk született és szerzett képességeket. A velünk születetteket még pontosabb adottságoknak nevezni, hiszen ezeket készen kapjuk, egész kicsi kortól megfigyelhető a meglétük, még ha csírájában is, de megállapítható, hogy alapvetően jellemeznek minket. Arthur Miller szerint mindenki hozzávetőlegesen 10 természetes adottsággal születik. Ezek használata tölt el a legnagyobb örömmel és élvezettel, mert eredendően bennünk vannak, és amikor kamatoztatni tudjuk őket, akkor olyan érzés, mintha mi magunk is benne lennénk a történésben, szinte odaadjuk magunkat közben, beleolvadunk. Mindezt könnyedén és örömmel. Ez azért is gyönyörű, mert igazából azt tudjuk adni, amivel mi is rendelkezünk és mivel ezek eleve bennünk vannak, itt tudjuk átélni legmélyebben az adás szeretetét. Miller szerint adottságaikból legtöbben sajnos csak nagyon keveset használnak rendszeresen.
A szerzett képességek – ahogy a megnevezésük is jelzi -, felvett, tanult készségek. Hozzájárulnak sikereinkhez, támogatják munkahelyi előremenetelünket, segítik a kommunikációt, az életvezetésünket bármilyen szituációban. Ezekkel akkor tudunk a leghatékonyabban élni, ha közvetlenül kapcsolódnak a velünk születettekhez, vagy azokra épülnek. Segíthetnek összekapcsolni vagy kibontakoztatni azokat. Önmagukban azonban kevesebb örömmel járnak és kevésbé töltenek fel, de tudjuk, látjuk a hasznosságukat ezeknek is és ezekre is felépíthető egy sikeres életpálya.
Kialakul egy körforgás, amelynek kiindulópontjai az adottságaink, aztán a szerzett képességeink, amelyekből aztán visszaadunk a világnak és akkor vagyunk a legboldogabbak, ha valami maradandót, valami értékeset tudunk adni, emelve ezzel másokat, valami jóval tudunk szolgálni kisebb vagy nagyobb körben. Képességeink teljesen egyedi módon vannak jelen bennünk és folyamatosan transzformálódnak bennünk életünk során. Tehát nem ugyanazzal érkezünk, mint amivel távozunk.
Minél inkább azt a belső víziót követjük, ami a velünk született adottságokból gyökerezik, annál erősebb lesz a motivációnk és annál természetesebb és pozitívabb lesz a kisugárzásunk. A fejlődés is sokkal erőteljesebb ebben az esetben, hiszen belülről hajt minket, hogy minél inkább önmagunk legjobb verziói lehessünk. Ezen alapszik a Gestalt-filozófia is: „A változás akkor következik be, amikor azzá válsz, aki vagy, és nem akkor, amikor megpróbálsz megváltozni.” (Arnold Breisser) A Gestalt-coachingról készült írásomat itt éred el.
Ahhoz, hogy adottságainkról pontos információhoz juthassunk, égi adomány, ha van, aki megfigyel bennünket, van összehasonlítási alapja már gyerekkorunktól és ő maga is rendelkezik megfelelő önismerettel. Erre a legalkalmasabb egy szeretetteljes szülő és/vagy tanár lehet, amennyiben birtokában van a szükséges paramétereknek. Kellő önismeret hiányában azonban az a tapasztalat, hogy sajnos képesek teljesen félrevinni, félreérteni, saját sebeket belelátni a gyermekbe, óvni akkor is, amikor nincs veszély, stb. és így görbe tükröt tartanak önmagáról és a világról egyaránt.
Ha nincs vagy nem volt ilyen személy körülötted, vagy csak szeretnéd Te magad kézbe venni a saját erőforrásaid feltérképezését, akkor remek kiindulópont a múltbéli történések felidézése, átbeszélése. Michelle Obama írja, hogy „bátorságot meríthetsz az utad tapasztalataiból, és megtalálhatod magadban az erőt, hogy megtedd a következő lépéseket, bárhova is visznek.” A coachingban ezt úgy hívjuk, hogy pozitív múlt és bár ebben a műfajban alapból nem foglalkozunk a múlttal, ebben az egyetlen esetben kivételt teszünk, amikor aranyrögöket keresünk, amikor a tenger mélyéről próbáljuk felhozni a gyöngyöt. Ez a benne rejlő, sokszor csak utólag felfedezett erőforrások, nyereségek tudatosítása miatt nagyon fontos, hogy lássuk, mennyi akadályon küzdöttük már túl magunkat és hány negatív élethelyzetet fordítottunk át sikeresen pozitívvá és oldottunk meg. Ez a mi személyes sikertörténünk és igazi motivációt, előremutató jelen- és jövőképet nyerhetünk belőle.
Egy másik szuper eszköz annak a tanulmányozása, átbeszélése egy szakemberrel, hogy milyen vágyaid, céljaid vannak, hogyan képzeled el a jövődet 1, 3 vagy 5 év múlva, ill. milyen lépések vezetnek el ide.
A kettő között pedig ott van a jelen. Érdemes megfigyelni, részletesen kibontani, mi van most, összekötve a múlttal, hogy hogyan jutottál el idáig, összekötve a jövővel pedig, hogy hogyan fogsz innen elérni a vágyaid birodalmába.
Paul Ch. Donders szerint, ha valaki a munkaidejének legalább a 20%-ában értelmes és motiváló környezetben hasznosíthatja egyedi, természetes képességeit, abból elegendő energiát meríthet a fennmaradó időben történő munkavégzéshez. Nyilván minél magasabb ez a szám, annál jobb! Így lehet a munka is energiaforrás.
Erősségeinket nem csak önmagukban, hanem egymás kombinációiként is érdemes megvizsgálni. Sőt, igazán ezek révén leszünk egyediek és megismételhetetlenek. Hasonló képességekkel sokan rendelkezhetnek, de ugyanolyan párosítással senki. Hívhatjuk őket szuperképességeknek is 🙂 Ettől lesz a személyiségünk a fő munkaeszközünk, a márkánk.
Erősségeink együttállása kapásból többféle karrierirányt sejtet. Ez frusztrálóan tud hatni, szeretnénk egyet kiválasztani és annak ranglétráján végiglépkedni, haladni felfelé, biztosítva ezzel egy kitaposott utat. Ilyen azonban ma már egyre kevésbé létezik, sőt elmondható, hogy egy életútban benne van 3-4 karrierváltás lehetősége! Nincs feltétlenül egyetlen út, foglalkozás vagy téma, ami egy életet kiszolgál, hanem egyre jellemzőbb, hogy több, akár teljesen különböző szakterületen mérettetjük meg magunkat. Ennek előnye pont az, hogy egyre több színt ki tudunk próbálni személyiségünk palettájáról, sőt, ezekből új színvilágokat is ki tudunk keverni, elősegítve az önmegvalósítást. Úgy is igazán a gyakorlat mutatja meg, hogy valami nekünk való-e vagy sem. Minél többet használjuk képességeinket, erősségeinket, azok annál kifinomultabbak lesznek és rátalálhatunk általuk a miértünkre, a rajtunk túlmutató értelemre, amit a japánok csak úgy hívnak: ikigai.
Folytatom.
Ha ez a téma számodra is fontos és Te már szeretnéd jobban csinálni, akkor szeretettel hívlak induló Facebook-csoportomba, ahol az alábbi témákkal foglalkozunk mélyebben: útkeresés, karrier, hivatás, képességek, erősségek és gyengeségek, belső bizonytalanságok feltárása és önmagad megtalálása, kiteljesítése, álmok és célok, továbbá lehetőséged lesz e témákban egyéni feladatok megoldására, kidolgozására, így mindig elvihetsz magaddal belső megéléseket és tanulságokat is. Találkozzunk itt: ÖrömHivatás – Újratervezés az erősségeid mentén
Ez a téma most aktuálisabb, mint valaha. Az önismeretbe fektetett idő mindig megtérül! Gyertek! 🙂
Szeretettel:
Hary Judit
Life & ArtCoach
Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg, hogy máshoz is eljusson és kövess a Facebook-on: Belső erőforrásaink – Hary Judit
Kapcsolódó írásokat találsz, ha visszanézed az előző cikkeimet.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: